155,00 kr
Endast 1 kvar i lager
Du kommer att ha så roligt med de här! Ecoline vattenfärgspennor är otroligt pigmentstarka, bläcket är koncentrerat och rikt, vilket innebär att du kan få fram slående vackra bokstäver ur dem som de är, men också att du kan späda ut dem och blanda ihop dem. Det holländska företaget Royal Talens var ursprungligen känt för sina coola flytande vattenfärger, och när de tog det ett steg längre och designade en penselpenna av dessa underbara färger gjorde de verkligen ett bra jobb. Penselspetsen är stor och flexibel, men inte alls lika känslig som andra penselpennor med filtspets i samma storlek. Den studsar tillbaka perfekt och tål ett grovt papper bättre än många andra.
Så om du vill ha ett fantastiskt djup i färgerna, en stor, lekfull spets och ett perfekt bläckflöde kommer du att bli nöjd med de här. Pastellerna är både söta och milda och rika på pigment. Det betyder att du inte får de där utspädda, tråkiga meh-pastellerna, utan rika pasteller som också skapar de vackraste gradienterna när de används på obestruket papper. Jag älskar de här!
Tänk dock på att inte förvara dina akvarellarbeten i ljuset. Förvara dem i en mapp för att förhindra att färgerna bleknar. Färgerna är Pastel Blue 508, Pastel Green 666, Pastel Rose 390, Cold Grey Light 738 och Pastel Violet 579.